Ultima

Dějiny

Dne 24.12.2014 se největší a světově nejproslulejší koloběžkový mančaft, ULTIMA K.LAP TEAM, dožívá 15 let své existence. Za uplynulých patnáct let jsme se ze zakládajících tří členů rozrostli na bezmála padesát osob z pěti států (ČR, Německo, Holandsko, Francie, USA), kterým učarovala žlutočervená barva se vším, co k ní náleží. Během patnácti let jsme posbírali čtyři tituly mistra světa a nespočet dalších medailí všech možných odstínů ze světových, evropských nebo českých koloběžkových závodů, ale i další úspěchy nejen v jiných sportovních odvětvích, ale též na poli kultury, vědy a výzkumu, všeobecné společenské morálky a politické odpovědnosti.

Jako dárek k patnáctinám si darujme tento nový web. Od proslulé kroniky Magda, kam jsme zaznamenávali od nepaměti prehistorii našeho klubu, jsme se přes tři verze internetových stránek dostali až k tomuto dílu, které se pokouší obsáhnout kompletní dějiny ULTIMY tak, aby nikdy nezůstaly zapomenuty. Na těchto stránkách se dočtete o bájných výpravách za koloběžkovým poznáním z let, kdy nám táhlo na osmnáct, a o prvních bitvách na poli Rollo ligy, kterou jsme ještě stihli poznat v oné klasické podobě soubojů na 12“ kolech. Uvidíte videa, která dosud nebyla zveřejněna, fotografie, které dlouho ležely v našich archivech a svědectví o dobrodružstvích, která již málem zůstala zapomenuta.

Prvních patnáct let existence ULTIMY bylo dost možná dobře završeno úspěšným dobytím Paříže misí KICK FRANCE 2013 – Tour de France na koloběžce, která se stala prozatím největším počinem našeho mančaftu. Symbolicky jsme pak do nové éry vstoupily dne 20.11.2013, kdy odešel ze světa náš věčný pastor, Pavel Bobek. Přejme si, aby se léta následující nesla v duchu těch minulých. Přeci jen ULTIMA právě dostala občanku a za pouhé tři roky se bude moci poprvé legálně napít...

„Buďme svorni!

Žlutá je barva naše.

Nevyzraďme nic, co víme!

Mlčenlivost chrání nás.“

HISTORIE

Historické poznatky z let 1999 – 2005 jsou převzaty z původního webu ULTIMY. Zbytek jest aktuálním souhrnem vzpomínek na léta minulá.

***

Dne 25.8.2001 vysvitlo slunce nad koloběžkovým světem. V tento den se na závody Rollo Ligy do Vlkova dostavilo tříčlenné družstvo se žlutými nápisy Ultima K.Lap Team na červených pozadích svých dresů. Rudí démoni vstoupili do světa trhání si nohou, aby ho o dva měsíce později skoro dobyli. Kde se však tato rudá síla vzala??

Rok 1999 se stal pro původně tříčlennou skupinu pohybující se především na atletickém oválu pražského Edenu rokem změny. Tito tři postpubertální, nebo spíše možná prepubertální, jedinci, se nechali unést myšlenkou zakoupení koloběžky. Od onoho posvátného dne, kdy padlo rozhodnutí o založení koloběžkového teamu, jsme chodili jako ve snách. Náš světský i církevní život byl zatlačen do pozadí, školní výsledky upadaly, děvčata nás opouštěla a nová nepřicházela, neb náš sen byl tak živý, že jsme ze dne na den změnili podstaty našich životů. Sehnání koloběžky se ukázalo být problémem tak nadlidským, že po měsících hledání a zkoušení, se z nás staly takřka životní trosky. Ze dna našich sil nás vytáhlo až objevení zapovězeného media-internetu.

Poprvé jsme tak okusily onoho šťastného sousta z koloběžkového světa a získali kontaktní adresy na koloběžkové magnáty Petra Huba a jeho jmenovce Vavrušu. Jako výsledek se 24.12.1999 první koloběžka objevila u Vojty Donáta pod stromečkem. Vojta se tak stal prvním jezdcem K.Lap Teamu (slovo Ultima bylo dodáno až později a dodnes nikdo z nás neví, co vlastně znamená). Do března jsme měli koloběžky všichni tři a tak se dne 12.3.2000 mohla uskutečnit naše první sváteční jízda pražskými ulicemi.

Naši atletičtí soukmenovci byli koloběžkou tak uchváceni, že brzy přijímáme tři nové členy a náš team tak nabývá globálního rozměru. Následují první akce jsou spojené především s pohyby vertikálního charakteru, Strahov se nám stal v tomto případě domovem. Hned při jednom z prvních sjezdů však platíme nováčkovskou daň a jsme vyhozeni z kopce policejní hlídkou se slovy: “Vítejte v klubu sebevrahů,“což si o rok později vyšíváme na tričko. Plánované prázdninové akce vesměs odpadají a i Vlkov 2000 kvůli nadměrnému alkoholovému vypětí z předešlé noci vypouštíme. Do konce roku se nám ještě podaří vytlačit ručičku tachometru nad 50km/h, což se nám zdá jako rychlost smrtelná, a přibíráme nového sedmého člena.

Rok 2001 startuje zimním běžkařsko-alkoholovým soustředěním na Mísečkách a 17.3. zahajujeme koloběžkovou sezonu zcela nostalgicky na Strahově. Na jaře posilujeme tvrdé jádro o další tři členy a vyrážíme na Karlštejnsko, kde tito při nekontrolovatelných pádech platí své nováčkovské daně. Speed limit se blíží 60km/h, na koloběžce jsme stále odvážnější a technicky i jinak zdatnější.

Sen tvrdého jádra Ultima K.Lap Teamu se naplňuje v létě, kdy se pouštíme do 220km dlouhé zteči Mísečky-Mácháč-Praha, kterou zdoláváme za necelé tři dny s hlavou zničenou od nepřetržité kocoviny. Tato akce však posiluje team natolik, že 25.8.2001 vstupujeme na podium koloběžkové ligy ve Vlkově a již o dva závody později se Honza Kotáb stává vicemistrem republiky ve sprintu na parkovišti zlínského Carrefouru. Do konce roku už pak jenom konečně atakujeme 70km/h zakončujeme sezonu sjezdem zasněženého Strahova 23.12. a o den později doplňujeme náš stav na 11 osob.

Sezona roku 2002 nemůže začít jinak než zahájením na Berounsku. Plně se začínáme věnovat koloběžkové lize. Odměnou je nám pak leaDr.ovo 7. místo na Mistrovství Evropy ve sprintu a čtvrté na MČR v časovce. Maxima pak dosahuje dvojice leaDr. Ultimo na dodnes nepochopitelně brutální akci „La via Ultima degli Alpinini Expedition“, kdy překročí mýty všech koloběžeckých duší a dorazí z Třeboně do Benátek na svých strojích pekelných. Na podzim pak leaDr. vstupuje do koloběžecké bafuňařiny jako sekretář Českého svazu koloběhu.

Zimní Liščíboudy roku 2003 se nesou ve jménu rozkolu v týmu, neboť na scénu nastupuje Šaman se svým R plus Pencem Praha. Zahájení sezony je však odjeto i s novým členem – Větví, který se mezi nás správné chlapce hodí velice. Meteleskublesku a jeho 2. ročník však nachází leaDr.a v Penco teamu. Včasným přestupem před začátkem ligy však tento zachraňuje jméno Ultimy a klub tak nakonec nezaniká. Místo toho je angažován Tlapík a závodní spojení s Ejpovicemi pod názvem Ultima – Ejpovice United je více než zdařilé. Už na velkých strojích vyjíždí leaDr. 6. místo v lize celkově. Bobeš Langmajer se jeví zatím největším Ultimákem neb přežívá svou smrt na jipce v Českých Budějovicích jen zázrakem.

Letní Ultimace se nese stejně jako celá sezona ve jménu „Back to the Roots“, naši hrdinové jedou z Třeboně na Balaton. Mise je však ukončena pro zdravotní kolaps teamu předčasně v Břeclavi.

Pro sezonu 2004 se Ultima posiluje. Ze Zlína přichází Gazda s Luckou a v dobrém světle se jeví i Anča, která hned na začátku sezony udělá vítězný double stejně jako leaDr. double třetích míst. Rozjezd sezony pokračuje v Praze, kde oba tituly Mistra ČR ve sprintu putují pod křídla klubu sebevrahů a koruna jest nasazena na prvním MS v koloběhu, kde holky vybojují dva tituly mistra světa a přidají stříbro, bronz a zlato ze štafety podobně jako leaDr. a Gazda ve veteránech. Ultima se tak stává nejúspěšnějším klubem na celém širém světě. V závěru sezony se pak Lucka Gazárková stává celkovou vítězkou Evropské koloběžkové ligy - Eurocupu!

Další průběh dějin jest již vzpomínkovou akcí, tudíž nelze brát veškerá uvedená data za přesná, nicméně alespoň přibližně se pokusím o vylíčení těch nejdůležitějších momentů, které nás mezi lety 2005 a 2013 potkaly.

Protože v roce 2004 jsme zahájili expediční alpské výpravy, pokračovali jsme v tempu též v roce 2005 expedicí Zubař a v horizontální rovině pokusem o absolvování 4 hlavních měst za 4 dny. S Vaškem jsme okusili nástrahy mistrovství světa v ledoběhu ve Finsku a létě vydobyli několik medailí na ME v Itálii a titul mistra ČR v časovce.

Do Finska jsme se vrátili v roce 2006 na MS v koloběhu, kde leaDr. vybojoval první mužskou medaili pro ČR v dějinách, a to třetím místem ze sprintu. ULTIMA představila novou světovou kolekci dresů ne EC v Německu, který zcela opanovala. Především však došlo k největšímu comebacku v atletických dějinách, když se bývalí atleti vrátili na ovály a ULTIMA si málem podmanila Přebor Prahy družstev a atletické MČR ve štafetě. Na scéně se objevil nestor všech vícebojařů Methal, který jest schopen naskočit bez bázně a hany v jakékoliv atletické disciplíně.

Svoji dominanci na poli atletickém ULTIMA stvrdila též následujícího roku 2007 na MČR v Třebíči, koloběžky zažily poprvé a naposledy v dějinách poněkud útlum, ale za to se s námi vydal poprvé do Alp Vašek na expedici Hovado.

Útlum vystřídal v roce 2008 rozkvět. Fantastické MS v Holandsku bylo završeno světovým titulem pro leaDr.a do našeho mančaftu přibyli první zahraniční borci, Němci Hans a Lars a Holanďák Arend. V horách jsme se postavili Aletschskému ledovci expedicí Sahara, excelovali jsme na MČR v atletice v Táboře a porpvé se vydali do dnes již legendárního Lllangenith na misi Legends of the Ocean. Někdy v té době se zrodila též legenda VSOP.

V roce 2009 hostila koloběžkové ME Plzeň a naši borci opět zacinkali, i když ne zlatem. Ultima slavila celý rok desetileté narozeniny, podle čehož to také vypadalo. Do dějiny vešel fantastický Methalův finiš na strahovském MČR v atletice, Turné 4 můstků an Liščích boudách, návrat do Llangenith a zejména pak abdikace biomechanika Jaroslava Tlapy na svoji funkci po fantastické kalné hromadě, která však hromadou byla odmítnuta.

Rok 2010 se nesl v duchu příprav na MS v Itálii, kde se nakonec předvedl v nejlepším světle Jaryn, kterému cinklo všude, bohužel však ne smolně zlatě. LeaDr. přivezl stříbro ze špurtu a štafeta bronzíček. Prozatím naposledy se ULTIMA objevila toho roku v krajském atletickém přeboru jako mančaft, což nemohla pochopit ani Jarmila Kratochvílová na čáslavských závodech. Důležitým bodem toho roku bylo konečné rozhodnutí o realizaci mise KICK FRANCE 2013 – Tour de France na koloběžce. Llangenith vystřídalo famózní Biarritz.

Sezona 2011 se vyvíjela fantasticky pro leaDr. a, který měl před půlkou políčeno jak na vítězství v Rollo lize, tak na celkový titul z EC. Bohužel však předimenzovaný pobyt na vlnách v Biarritz a následné uškubnuté stehno na ME dalo nadějím sbohem. Zaskakoval opět Jaryn na ME v Holandsku, které vešlo do dějin velmi pěknou diskopřípravou na maraton. N scéně se poprvé objevil též pozdější mistr světa Vašek Barák a do Ultimy přestoupila Pája Soukupová.

Rok 2012 přišel a nervozita začala stoupat, přípravy na Tour de France běžely na plné obrátky a dalo se z nich také pěkně odzávodit. Na MS jsme odjížděli plni nadějí poprvé též s Kulkysem, avšak Sankt Wendel nám dal pouze stříbro pro Jarýnka v kritérku a placku ze štafety. LeaDr. se poněkud spálil pěkným pádem ve sjezdu a zbytek sezony již nebyl moc progresivní. Na podzim jsme se vydali na soustředění do Dolomit a Vašek se cítil nalomen svým životním údělem, nicméně nakonec vydržel. Rapsič mezitím zahájil existenci ULTIMY na poli silniční cyklistiky.

No a 2013, co dodat jiného, než že ULTIMA se stala nesmrtelnou historicky prvním absolvováním Tour de France na koloběžce. Nic jiného toho roku není třeba zmiňovat...

 
 
 

Přidat komentář

 
 
 

 
 
 

Naši partneři

KICKBIKE
 
E-kolobezka.cz
 
COLLM
 
BBBart
 
Pavlína Soukupová
 
KICK FRANCE 2013
 
 
 
2014 © ULTIMA K.LAP TEAM | designed by AG25